Térinformatika kimeríthetetlen lehetőségekkel

Az elmélet és a gyakorlat találkozása

2016. május 26-27-én immár hetedik alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszéke a Térinformatikai Konferencia és Szakkiállítás nevű rendezvényét. Az Országos Térinformatikai Konferenciák 2006 után megszakadt sorozatát élesztette újra 2010-ben a nagy múltú egyetem, ahol a konferencia szlogenjéhez híven évről évre találkozik az elmélet és a gyakorlat megannyi képviselője. Idén a Lechner Tudásközpontot 6 fő képviselte a rendezvényen, két előadással és egy szekció levezetésével hozzájárulva a találkozó magas színvonalához.

A Térinformatikai Konferencia és Szakkiállítás megnyitóját Hajzer Károly, a Belügyminisztérium informatikai helyettes államtitkárának, illetve Cseri József, a Nemzeti Kataszteri Program Nonprofit Kft. igazgatójának előadásai követték. A plenáris előadások után pedig a konferencia résztvevői öt párhuzamosan futó szekció előadásait hallgathatták meg. A kora délutáni szekciók közül a Smart City / Városi GIS szekció bizonyult az egyik legnépszerűbbnek, amely Dr. Sik András, a Lechner Tudásközpont térbeli szolgáltatások igazgatójának moderálásával boncolgatta a térinformatika, az urbanisztika, az építésügy és a távérzékelés határterületére eső kérdéseket. A szekció második előadását a Lechner képviseletében Juhász Géza Péter, projektvezető és Vellai Viktória, térinformatikai-szakmai asszisztens tartották a TeIR-ben (Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer) elérhető adatok okos város témakörben való alkalmazhatóságáról. A TeIR céljáról, működési elvéről, felhasználóinak visszajelzéseiről Géza beszélt a hallgatóságnak, Viki pedig élőben demonstrálta a TETA (Területi Tervezést Támogató Rendszer) és az Idősoros elemző használatát. A szekció záró előadásában pedig szintén a Tudásközpont munkatársa, Lellei László térinformatikai fejlesztő mutatta be, hogyan lehet az építészek által készített BIM modelleket (épületinformáció-modellezés) a térinformatikában hasznosítani, illetve felvázolta a formátum- és léptékkülönbségből fakadó problémákat, és azok megoldási lehetőségeit.

A szekciók között a szakemberek gőzölgő kávéval és ropogós pogácsával a kézben folytathatták az eszmecserét a szakmai kérdésekről. A késő délutáni szekciókban adatbázisokról, települési alkalmazásokról, kartográfiai megoldásokról egyaránt szó esett, így minden résztvevő találhatott magának kedvére való, érdeklődéséhez illő előadást. A pénteki napon az angol nyelvű előadások mellett a korszerű GIS módszerek, a térbeli elemzések, a modellezés és az előrejelzés voltak a fő témák. A konferenciát a résztvevők közös állásfoglalásának megfogalmazása zárta, amelyben a fő hangsúlyt a téradatok minél szélesebb körű hozzáférésének biztosítására helyezték.

A következő nagyobb jelentőségű térinformatikai eseménynek, a GIS MeetUpnak a Budapesti Corvinus Egyetem ad otthont 2016 őszén, ahol a Lechner Tudásközpont részvételére is lehet számítani. Emellett a Debreceni Egyetem Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszékén ősztől tovább folytatódnak a TeIR gyakorlatok a lechneres kollégák közreműködésével.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont

Jancsó Ágnes